Ostrów Lednicki zabytki

Przed tysiącem lat Ostrów Lednicki był jedną z rezydencji pierwszych władców Polski. O zapomnianej wyspie przypomniał w I połowie XIX wieku hrabia Edward Raczyński. Dzięki prowadzonym na niej i jeziorze licznym pracom archeologicznym odkryto wiele pozostałości. Można na nią udać się promem.

więcej
Ostrów Lednicki zabytki

Zamek w Kórniku i arboretum

Pierwsze wzmianki o kórnickiej siedzibie ziemiaństwa wielkopolskiego pochodzą z XIV wieku. Dzisiejszy Kórnik swoją sławę zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. Zobaczyć tu można zbiór mebli z XIX wieku, 350 tys. woluminów, gruszki na wierzbie wśród 3 tys. gatunków roślin rosnących w kórnickim arboretum.

więcej
Zamek w Kórniku i arboretum

Ostrów Tumski Poznań

Ostrów Tumski to wyspa, od której rozpoczęły się historyczne dzieje państwa polskiego. W centralnym punkcie Ostrowa znajduje się katedra – pierwsza katedra wybudowana na ziemiach polskich. W jej wnętrzu spoczywają prochy pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

więcej
Ostrów Tumski Poznań

Rogalin pałac i dęby

W podpoznańskim Rogalinie można zwiedzić rezydencję rodu Raczyńskich. W 1991 roku ostatni męski potomek rodu przekazał narodowi polskiemu pałac i otaczający go park. Pałac, galeria malarstwa, powozownia i dęby rogalińskie - w liczbie 1000., zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

więcej
Rogalin pałac i dęby
Kategoria: Kórnik

Zamek w Kórniku i arboretum

Podpoznańską miejscowość Kórnik odwiedza corocznie około 80 tysięcy turystów. Przyjeżdżają wszyscy, dzieci i dorośli, Polacy i obcokrajowcy.

Atrakcjami tego 8. tysięcznego miasta jest Zamek i Arboretum Kórnickie.

Zamek w Kórniku - rys historyczny

Zamek powstał już w XIII wieku - początkowo drewniany. Jako murowany pojawił się na początku wieku XV. Obecny kształt neogotyku
angielskiego został nadany
w pierwszej połowie wieku XIX. -przez jego ówczesnego właściciela Tytusa Działyńskiego.

Od 1924 roku jest własnością nie Polski lecz narodu polskiego. Podarował go nam – Polakom - wnuk Tytusa, Władysław Zamoyski. To ten sam Władysław Zamoyski który pod koniec XIX wieku kupił dla Polski Morskie Oko i Zakopane.

Ostatni właściciele – Tytus, jego syn Jan, jak i wspomniany wnuk Władysław - na przestrzeni ponad 100 lat zgromadzili wiele dzieł sztuki, które to nadały charakter wielowątkowemu i eleganckiemu muzeum.

Najciekawsze eksponaty Zamku Kórnickiego

Zamek w Kórniku to najpiękniejszy zbiór posadzek i mebli wieku XIX-go. Są wśród nich:

  • pamiątki historyczne z różnych epok;
  • pamiątki narodowe;
  • zbroje i broń różnych narodowości;
  • obrazy królów polskich, hetmanów;
  • portrety rodzinne Działyńskich i Zamoyskich;
  • obrazy takich mistrzów jak Bacciarelli, Rubens, Grottger, J. P. Norblin.

Biblioteka Kórnicka

Mury zamku są też i schronieniem dla znanej w całej Europie Biblioteki Kórnickiej, która to też jest dziełem Tytusa. Początki gromadzenia zbiorów to rok 1826. Obecnie księgozbiór obejmuje 350 tys. woluminów. Są wśród nich m.in.:

  • 15.000 rękopisów;
  • 30.000 starodruków;
  • 1.500 starych map.

Tu, w Zamku Kórnickim, pracownicy naukowi pochylają się nad rękopisem  III części „Dziadów” A. Mickiewicza, „Beniowskim” J. Słowackiego, listami T. Kościuszki, listami Napoleona Bonaparte …

Biała Dama w Zamku - legenda

Zamek Kórnicki ma swojego ducha - Białą Damę. Jest nim Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka - kobieta oświecona, gospodarna właścicielka zamku, która wiele uczyniła dla Kórnika. W sali jadalnej zamku wisi jedyny wizerunek Teofili - w białej sukni. Portret ten bardzo działał na wyobraźnię ówczesnych ludzi. Pojawiły się opowieści o tym, jak to o północy biała dama wychodzi z obrazu, przechadza się po zamku i okolicy nadzorując realizację powierzonych zadań. Biała Dama z zamku w Kórniku jest jednym z najsłynniejszych polskich duchów.

Zamek Kórnik - cennik i godziny otwarcia

Zamek jest otwarty od wtorku do niedzieli - od godziny 10.00 do godziny 16.00.
Jeśli interesuje Państwa cena wstępu to tutaj znajduje się aktualny cennik >

Galeria zdjęć - Zamek Kórnicki

Polecamy wejście do naszej galerii zdjęć z trasy Kórnik, Rogalin, Puszczykowo >

Zwiedzanie Zamku

Zwiedzanie może odbyć się samodzielnie. Polecamy jednakże zwiedzanie z przewodnikiem, który prawidziwie pasjonuje się historią zamku i jego ówczesnych mieszkańców.
Zwiedzając z takim przewodnikiem każda sala, każde krzesło, każdy obraz nabierze dodatkowego znaczenia, a wycieczka po zamku będzie prawdziwą przygodą!
Aby poznać prawidziwą atmosferę komnat i ich mieszkańców - należy skontaktować się z Przewodnikiem Królewskim. W tym celu można skorzystać strony kontaktowej >
 
arboretum_magnolie

Arboretum w Kórniku

Integralną częścią terenów Zamku jest 36. hektarowy park.

Początki tego parku to połowa XVIII wieku.
W wieku XIX, dzięki zaangażowaniu Tytusa jak
i jego syna Jana Działyńskiego, nastąpił znaczny jego rozkwit. Arboretum w Kórniku to zbiór 3000 gatunków roślin. Trzy razy w roku odbywają się w parku tzw. „festiwale” kwitnących roślin:

 

  • kwitnących magnolii – przełom kwietnia i maja;
  • kwitnących bzów – połowa maja;
  • kwitnących różaneczników i azalii – czerwiec.

Spacer po Arboretum jest niezapomnianym przeżyciem.
Szczególną atrakcją dla zwiedzających może okazać się  spoglądanie na gruszę wierzbolistną, czyli na gruszki na wierzbi