Ostrów Lednicki zabytki

Przed tysiącem lat Ostrów Lednicki był jedną z rezydencji pierwszych władców Polski. O zapomnianej wyspie przypomniał w I połowie XIX wieku hrabia Edward Raczyński. Dzięki prowadzonym na niej i jeziorze licznym pracom archeologicznym odkryto wiele pozostałości. Można na nią udać się promem.

więcej
Ostrów Lednicki zabytki

Zamek w Kórniku i arboretum

Pierwsze wzmianki o kórnickiej siedzibie ziemiaństwa wielkopolskiego pochodzą z XIV wieku. Dzisiejszy Kórnik swoją sławę zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. Zobaczyć tu można zbiór mebli z XIX wieku, 350 tys. woluminów, gruszki na wierzbie wśród 3 tys. gatunków roślin rosnących w kórnickim arboretum.

więcej
Zamek w Kórniku i arboretum

Ostrów Tumski Poznań

Ostrów Tumski to wyspa, od której rozpoczęły się historyczne dzieje państwa polskiego. W centralnym punkcie Ostrowa znajduje się katedra – pierwsza katedra wybudowana na ziemiach polskich. W jej wnętrzu spoczywają prochy pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

więcej
Ostrów Tumski Poznań

Rogalin pałac i dęby

W podpoznańskim Rogalinie można zwiedzić rezydencję rodu Raczyńskich. W 1991 roku ostatni męski potomek rodu przekazał narodowi polskiemu pałac i otaczający go park. Pałac, galeria malarstwa, powozownia i dęby rogalińskie - w liczbie 1000., zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

więcej
Rogalin pałac i dęby
Kategoria: Ostrów Lednicki

Ostrów Lednicki zabytki

Ostrów Lednicki

Ostrów Lednicki to 7. hektarowa wyspa, na Jeziorze Lednickim, oddalona o kilkanaście kilometrów od Gniezna - w kierunku Poznania.
Na przełomie IX i X wieku na wyspie wzniesiono piastowski gród, który z upływem czasu rozrastał się, aż stał się siedzibą trzech pierwszych władców Polski.

Na wyspę prowadziły dwa drewniane mosty.
Ponad 2. hektarowa siedziba książęco-królewska była otoczona wałem 12. metrowej wysokości, a wewnątrz usytuowane było jednopiętrowe palatium, pałac z dobudowanym obiektem sakralnym -  kaplicą.
Ten kamienny średniowieczny zespół wybudowany został w stylu preromańskim.

W pobliżu, w ramach obwarowań grodowych, dla szerokiej rzeszy mieszkańców wyspy, wybudowano również kamienny, jednonawowy kościół.

Ostrów Lednicki - pallatium

W kaplicy przypałacowej znajdowały się 2 baseny chrzcielne.  Przypuszczalnie były one miejscem chrztu Mieszka I i mieszkańców państwa Polan.

W rezydencji na wyspie prawdopodobnie zamieszkiwała Dobrawa - żony Mieszka.
Sądzi się, że było to także miejsce narodzin pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.

To z Ostrowa Lednickiego, według legendy, pielgrzymował pieszo do Gniezna, aby oddać hołd relikwiom św. Wojciecha – cesarz niemiecki Otto III.

Ostrów Lednicki pełnił funkcję siedziby władcy państwa do roku  1138, kiedy to, podczas napaści dokonanej przez króla czeskiego - Brzetysława, został doszczętnie zniszczony.  

Wyspa, zanim przeszła w całkowite zapomnienie była, przez około dwa wieki, siedzibą kasztelana, a jej rozległy teren stał się miejscem cmentarnym mieszkańców z okolicznych, przyjeziornych terenów.

Miniona świetność  wyspy została odkryta w I połowie XIX wieku przez hrabiego Edwarda Raczyńskiego.

Intensywne prace archeologów nastąpiły w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Poszukiwaniem objęty był nie tylko teren wyspy ale i dno jeziora w obrębie istniejących przed wiekami wspomnianych mostów.
Jezioro Lednickie jest największym, podwodnym rezerwatem archeologicznym w Europie.


W 1969 roku na Ostrowie Lednickim  powołano Muzeum Pierwszych Piastów.
Objęło ono swym zasięgiem:

  • pozostałości budowli na terenie wyspy;
  • pokaźne ilości znalezisk.

Zbiory muzealne prezentowane są na licznych wystawach.
Wśród zbiorów, pozyskanych w znacznym stopniu, z wykopalisk podwodnych znajdują się:

  • stauroteka ( relikwiarz Drzewa Krzyża św.);
  • wyroby ze złota, srebra i brązu , biżuteria;
  • fragmenty mostów,
  • łodzie dłubanki;
  • hełm noskowy;
  • groty włóczni;
  • miecze skandynawskie.

W 1994 roku Ostrów Lednicki uzyskał tytuł  - Pomnik Historii.

Galeria zdjęć - Ostrów Lednicki

Proponujemy wejście do naszej galerii zdjęć z trasy Szlak Piastowski >

Zwiedzanie Ostrowa Lednickiego

Dawna rezydencja na wyspie jak i skarby zgromadzone w Muzeum Pierwszych Piastów są udostępnione do zwiedzania każdego dnia, oprócz poniedziałków, od godz. 9.00 do 18.00.
Skansen można zwiedzać samodzielnie. Polecamy jednak zwiedzanie z Przewodnikiem Królewskim, który gromadzi samych pasjonatów, znawców historii tego miejsca.
Rzetelna wiedza o rezydencji na wyspie i zgromadzonych tam skarbach zaspokoi Państwa ciekawość.
Chcąc umówić się z przewodnikiem można skorzystać ze strony kontaktowej >