Ostrów Lednicki zabytki

Przed tysiącem lat Ostrów Lednicki był jedną z rezydencji pierwszych władców Polski. O zapomnianej wyspie przypomniał w I połowie XIX wieku hrabia Edward Raczyński. Dzięki prowadzonym na niej i jeziorze licznym pracom archeologicznym odkryto wiele pozostałości. Można na nią udać się promem.

więcej
Ostrów Lednicki zabytki

Zamek w Kórniku i arboretum

Pierwsze wzmianki o kórnickiej siedzibie ziemiaństwa wielkopolskiego pochodzą z XIV wieku. Dzisiejszy Kórnik swoją sławę zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. Zobaczyć tu można zbiór mebli z XIX wieku, 350 tys. woluminów, gruszki na wierzbie wśród 3 tys. gatunków roślin rosnących w kórnickim arboretum.

więcej
Zamek w Kórniku i arboretum

Ostrów Tumski Poznań

Ostrów Tumski to wyspa, od której rozpoczęły się historyczne dzieje państwa polskiego. W centralnym punkcie Ostrowa znajduje się katedra – pierwsza katedra wybudowana na ziemiach polskich. W jej wnętrzu spoczywają prochy pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

więcej
Ostrów Tumski Poznań

Rogalin pałac i dęby

W podpoznańskim Rogalinie można zwiedzić rezydencję rodu Raczyńskich. W 1991 roku ostatni męski potomek rodu przekazał narodowi polskiemu pałac i otaczający go park. Pałac, galeria malarstwa, powozownia i dęby rogalińskie - w liczbie 1000., zawsze cieszyły się wielkim zainteresowaniem zwiedzających.

więcej
Rogalin pałac i dęby
Kategoria: Rogalin

Rogalin pałac i dęby

Rogalin - rys historyczny

W odległości 20. km od Poznania, w kierunku południowym, nad rzeką Wartą leży wieś Rogalin. Początki jej sięgają XIII wieku.

W XVI wieku właścicielami wsi była rodzina Arciszewskich. Najbardziej znaną postacią z rodu był admirał floty holenderskiej - gen. Krzysztof Arciszewski.

W XVIII wieku dobra rogalińskie zakupił Kazimierz Raczyński.
Ród Raczyńskich zamieszkiwał w Rogalinie do czasu wybuchu II wojny światowej.

Rogalin jak i jego wspaniała okolica jest częścią składową Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, który to został powołany m.in. dla zachowania największego  skupiska dębów w Europie.

 

Dęby Rogalińskie

W parku rogalińskim jest około 1000. dębów.
Od niepamiętnych czasów dęby uważane były za najstarsze drzewa, a także za drzewa magiczne, święte. W związku z tym oddawano im nabożną cześć.

Dęby rogalińskie są jednym z symboli Wielkopolski. Najsłynniejsze z nich to - Lech, Czech i Rus. Najbardziej okazałym jest Rus, którego obwód wynosi 9,3 metra. Obwód Lecha to 6,35 a Czecha 7,3 metra. Niestety Czech obumarł. Przypadek, albo los sprawił, że był to rok rozpadu Czechosłowacji na Czechy i Słowację.
Dęby obumierają nie tylko z powodu upływającego czasu ale i na skutek żerującego na
i w nich chrząszcza kozioroga dębosza. Niestety, chrząszcz ten, jako gatunek  wymierający, jest również pod ochroną, podobnie jaka dęby.
A zatem, człowiek może tylko obserwować wzajemną walkę dóbr natury o przetrwanie gatunku.

Dęby można oglądać i podziwiać przez cały rok.
Wystarczy tylko pojechać i udać się do pobliskiego przypałacowego parku.


Pałac w Rogalinie

W drugiej połowie XVIII wieku, Kazimierz  Raczyński będący członkiem dworu króla Stanisława Augusta wybudował, wśród potężnego skupiska dębów, w latach 1774-1778, pałac. Ta okazała budowla stała się znaczącym ośrodkiem życia politycznego i kulturalnego w Wielkopolsce.
Wybudowany korpus główny pałacu, w kolejnych latach, połączono z pobliskimi oficynami.
Istotnej przebudowy pałacu dokonał wnuk Kazimierza - Edward Raczyński, dokonując zamiany obszernej sali balowej na zbrojownię.

Na przełomie XIX i XX wieku w pałacu rogalińskim  gościło wiele osób ze świata kultury i sztuki.
Przebywał w nim trzykrotnie m.in. Henryk Sienkiewicz. To w Rogalinie czerpał inspirację do powstającej wówczas powieści - „Rodzina Połanieckich”.

Na początku XX wieku przedostatni właściciel - Edward Aleksander wzniósł, na terenie przypałacowym, zespół pawilonów, w których to umieścił rodową kolekcję - ok. 500. obrazów, głównie malarstwa włoskiego, holenderskiego i hiszpańskiego.

W czasie II wojny światowej, kiedy to pałac był siedzibą Jugend Gebietsfuhrerschule, wówczas to, jego wyposażenie uległo rozproszeniu.

Od 1945 roku pałac wraz z terenem do niego przynależącym jest oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu.

W 1991 roku ostatni męski potomek rodu Raczyńskich, Prezydent RP na Uchodźctwie - Edward Bernard Raczyński, powołał, przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, Fundację Raczyńskich, przekazując jej prawa własności.

Do końca 2014 roku wszystkie obiekty pałacowe są zamknięte dla zwiedzających. Trwa bowiem rewaloryzacja i modernizacja całego zespołu pałacowo-parkowego.
Prace obejmują m.in.:   

  • remont korpusu głównego, skrzydeł pałacu, stajni, powozowni, galerii malarstwa, małej architektury i ogrodzenia;
  • rekonstrukcję dziedzińca honorowego;
  • utworzenie nowej ekspozycji, przystosowanej także dla osób niewidomych i niepełnosprawnych.

Galeria zdjęć - Rogalin

Aby zobaczyć pozostałe zdjęcia z Rogalina wystarczy wejść do naszej galerii zdjęć z trasy Szlak Piastowski >

Zwiedzanie Rogalina                                    

Rogalin ze swoim pałacem, parkiem ze wspaniałymi dębami przyciąga wielu turystów.

Chcąc zwiedzić Rogalin można skorzystać z profesjonalnej pomocy Przewodnika Królewskiego,

wówczas będziecie Państwo pewni uzyskanych informacji.

W tym celu można skorzystać ze strony kontaktowej >