Żydzi w Poznaniu
Żydzi w PoznaniuHistoria bytności Żydów w Poznaniu sięga kilkuset lat. Nie wiadomo kiedy dokładnie przybyli. Już w XIII wieku, za czasów panowania Mieszka Starego, w Wielkopolsce bito monety z hebrajskimi napisami, a książę Bolesław Pobożny w 1264 roku wystawił słynny przywilej żydowski, określający prawa Żydów. Stałym miejscem zamieszkiwania Żydów poznańskich był kwartał miasta zlokalizowany dzisiaj w okolicach Starego Rynku, przy ulicach - Wronieckiej i Żydowskiej. Pierwsza synagoga w Poznaniu została wybudowana w latach 70. XIV wieku przy skrzyżowaniu ulic Dominikańskiej i Szewskiej, a cmentarz został także ulokowany w pobliżu synagogi. Po wielkim pożarze Poznania w 1803 roku Żydzi poznańscy uzyskali zezwolenie ówczesnych władz pruskich na zwiększenie swojego terenu zamieszkiwania na cały Poznań. Liczebność Żydów w dziejach miasta była bardzo zróżnicowana; w roku 1840 wynosiła 6800, natomiast obecnie nie przekracza kilkudziesięciu. Świadectwa bytności Żydów w Poznaniu zostały zachowane do dzisiaj; wśród nich najważniejsze to:
|
|
Synagoga WielkaW dziejach miasta Żydzi poznańscy wybudowali 20 synagog. |
|
Po śmierci Józefa Piłsudskiego w synagodze odbyło się nabożeństwo żałobne. W 1940 roku władze hitlerowskie ulokowały w synagodze pływalnię miejską. Dzisiaj synagoga jest obiektem bardzo zniszczonym, zamkniętym; czeka na decyzję dotyczącą jej przeznaczenia - ze strony władz Gminy Żydowskiej. Propozycji odnowienia synagogi padło już kilka, np.:
|
|
Siedziba Gminy ŻydowskiejW czasie II wojny światowej zarówno Gmina jak i jej majątek zostały skonfiskowane. Dzisiaj w tym budynku, niezależnie od pomieszczeń o charakterze administracyjnym, znajduje się sala modlitewna, do której to 8. stycznia 2009 r. uroczyście wniesiono Torę i umieszczono ją w specjalnej szafie - aron ha-kodesz. |
|
Kolumna 1 |
Cmentarz ŻydowskiJednym, jeżeli nie najważniejszym miejscem dla Żydów jest cmentarz. Przed rokiem 1803 cmentarz żydowski znajdował się na dzisiejszym Placu Wolności, zwanym dawniej Muszą Górą. W 1958 roku na cmentarzu komunalnym na Miłostowie utworzono kwaterę żydowską, na którą to przeniesiono, z różnych miejsc, m.in. prochy setek Żydów pomordowanych przez reżim hitlerowski.
|
Inne obiekty związane z Żydami w Poznaniu:
|
|
Żydzi w Poznaniu stanowili przez wiele wieków trzecią najbardziej liczebną grupę narodowościową; natomiast Gmina Żydowska w Poznaniu była trzecią w kolejności, najbardziej liczebną, gminą w Polsce. Galeria zdjęćJeśli jesteście Państwo zainteresowani tematem, to przed zwiedzaniem odwiedźcie naszą galerię zdjęć z trasy Żydzi w Poznaniu > Zwiedzanie trasą - Żydzi w PoznaniuHistoria bytności Żydów w Polsce to bardzo obszerny temat. Aby zapoznać się z nią w sposób profesjonalny proponujemy umówić się z Przewodnikiem Królewskim korzystając ze strony kontaktowej > |
Komentarze (0)
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.